Всички продукти се изпращат с куриерска фирма ЕКОНТ.
Снимките към материала са илюстративни и не представляват реалното състояние на продукта.
Подправките и билките са в сухо състояние.
Ядките са сурови, а плодовете сушени, освен ако не е упоменато друго.
Розмарин - 20гр
Други опции | ||
Мярката е в грама:
|
Етикети:
|
В употреба с:
|
на английски: Rosemary
История на розмарина
Розмаринът представлява вечнозелен полухраст използван още от древността. За римляни, гърци и египтяни розмарина бил като свещена билка. За тях символизирал предаността и вярността. В древна Гърция учениците носели венци от розмарин за да подтикват още повече способността си за учене. Смятало се е, че розмаринът прогонва духовете. Дори се стигнало до там, че в пика на чумата хората връзвали торбички с розмарин около врата си, за да се предпазят.
С височина от 20 до 80см. той е най-разпространен по Средиземноморието и Черноморието, както и в Кипър. В България популярността на розмарин не е толкова голяма. Розмаринът е известен и с името си ливанче, защото е споменаван още в древността като растящ по хълмовете на Ливан храст. Познат е още и като бабин косъм, индирлия и морска роса.
Важно е да се знае, че розмаринът притежава силен сладникав аромат, напомнящ мириса на бор. Розмаринът намира широко приложение във фармацефтичната и козметичната промишленост.
Състав на розмарина
Характерно за подправката е съдържанието на етерични масла (2%), смоли и дъбилни вещества. Розмаринът също съдържа желязо, манган, калий. Има също така и фибри, мед, калций и магнезий и изобилие от витамини от група В, като пантотенова киселина, пиридоксин, рибофлавин, фолати.
Готвене с розмарин
В неголеми количества, заради силния си аромат и вкус, розмаринът е подходящ като притурка към супи, салати, месни пълнежи, към печено месо, печени птици, гъби, червено и бяло зеле и към маринати. В умерени количества розмаринът придава особен аромат на месни, пилешки, спаначени и грахови супи. Доста популярна е сместа от равни части розмарин, салвия и риган. Нейното несравнимо ухание е чудесно допълнение към соса за спагети или доматената заливка за пица. Розмаринът придава невероятен приятен вкус на меки сирена, картофи, дивеч, риба. Отлична подправка е за агнешко, говежди гулаш, овнешко и доматена супа. Розмаринът е подходящ да се сложи на меса, приготвени на фурна или да се използва като метличка за мазане на барбекюта и чевермета.
Според някои специалистите в кулинарията, розмаринът придава на месото дивечов аромат. Важно е да се знае обаче, че при прекаленото задържане на розмаринът може да придаде на ястието горчив вкус.
Ползи от розмарина
Ползите от розмарина върху човешкия организъм са изключително много. Розмаринът е ефективно средство срещу метеоризъм. Етеричното масло от розмарин се използва за натривки, укрепващи нервите и разширяващи кръвоносните съдове, както и за масаж при подагра. Способства за повишаване отделянето на стомашен сок, оказва благоприятно действие върху цялостната дейност на стомаха и чревния тракт. Изключително полезно средство е розмаринът при състояния на общо изтощение и полова слабост. В българската народна медицина розмарина се използва при нарушения на менструалния цикъл и за подобряване на апетита.
Съхранение | |
На тъмно | Препоръчително е да се съхранява в самостоятелен буркан или кутийка, в шкаф на тъмно. |
В буркан | Би било добре подправката да се съхранява на сухо и проветриво място. |