За полезните свойства на ядките се говори от незапомнени времена. Според много източници от Античността, жреците в Древен Вавилон са забранявали на простолюдието да яде ядки, защото се страхували от размирици, а актьорите в Древна Елада са ядели по няколко шепи ядки преди представление, за да се справят по-добре на сцената.
Какво съдържат ядките
В днешно време е доказано, че шепа ядки влияят благотворно на дейността на мозъка, а и носят полза на целия организъм. Всички видове ядки съдържат много витамини А, Е и група В, както и много микроелементи: калий, калций, фосфор и желязо. Ядките не съдържат холестерол. Незаменимите омега-6 и омега-3 мастни киселини също са част от състава на ядките. Полезните вещества в ядките са много, а като съдържание са няколко пъти повече, отколкото в плодовете. Едно то многото им предимства е, че запазват за по-дълъг период хранителните си вещества от плодовете и зеленчуците
Здраве и ядки
Ядките и семената се нареждат веднага след зеленолистните по съдържание на ценни вещества, като за разлика от тях количеството на протеин, фибри и мазнини е изключително високо. Повечето ядки обаче са киселинна храна и са силно калорични, като 100 грама от тях обикновенно имат 500-700 калории, от които 50 до 70% са под формата на мазнини. Проблема в случая са мазнините, които макар и от полезните за организма могат да натоварят черния дроб. За това трябва да се внимава с прекумерната консумация на ядки, особенно при малките деца.
Редовната консумация на различни видове ядки спомага за намаляването на мазнини да се натрупват по стените на артериите. Установено е, че хората, които консумират по 100 г ядки седмично, имат с 30% пo-ниска заболеваемост от анемия, гуша, разширени вени и увеличена простата и страдат по-рядко от сърдечно-съдови проблеми. Имат по-здрава костна система и зъбен емайл в сравнение с тези, които рядко или никога не ядат ядки. Поради високата им калоричност, те са безценен помощник при съставянето на диети за напълняване, възстановяване от тежко боледуване или продължителен физически труд. В малки количествата ядките са препоръчителни и за диабетиците.
на английски: Almond
История на бадема
Бадемът е широколистно дребно дърво, от което има два вида – горчив и сладък. За предпочитане е горчивия да се избягва, поради наличието на цианид в ядките. От него се добива бадемово масло, което се използва като подправка за храни и ликьори. …
на английски: Brazil nut
История на бразилския орех
Както личи по името си Бразилският орех е типично растение за района на р. Амазонка. Среща се само там и никъде другаде по света. Освен в Бразилска Амазония, може да се срещне и в Перу. На височина дървото достига до 50м и е едно от …
на английски: Cashew
История на кашуто
Дървото кашу е вечнозелено и достига на височина до 10м. Произхождащо от района на Бразилска Амазония, днес то е разпространено в почти цял свят. В наши дни най-големи производители на кашу са Индия, Бразилия и някои части на Африка, като там е пренесено …
на английски: Hazelnut
История на лешника
Този храст, достигащ на височина до 5м е споменаван в китайски ръкописи от преди 5000г. Още тогава лешника се е приемал като символ на здраве и мир и като източник на власт и богатство. У нас го познаваме като леска и се среща в Дунавската равнина и …
на английски: Oats nuts
История на овеса
За човечеството овеса има значение още от 2000г. пр. Хр. За родина на овеса се смята територията на днешна Монголия и североизточен Китай. Смята се, там където е растял лимеца е имало и плевелни форми на овес. След това при преселението на народите на …
на английски: Walnut
История на ореха
За родина на ореха се приема Близкият изток и Балканският полуостров. Смятало се, че жезълът на Моисей бил резбован от ореховото дърво в райската градина. Чудотворен бил и ореховият жезъл на Св. Патрик, който избавил Ирландия през IV век от змиите на …
на английски: Pecan
История на ореха пекан
Пекана пpoизxoждa oт югoизтoчнaтa чacт нa Ceвepнa Aмepиĸa, зaтoвa e извecтeн oщe и ĸaтo aмepиĸaнcĸи opex, като „цар на орехите“ или „маслен орех“. B Eвpoпa e пpeнeceн пpeз 16 вeĸ oт иcпaнcĸитe ĸoлoнизaтopи. Днес пеканът се …
на английски: Wheat
История на пшеницата
Пшеницата е основополагаща за живота на човечеството не само в Европа, но и в по-голямата част от света. Тя е една от първите зърнени култури култивирана от хората. Смята се, че е възникнала в югозападна Азия преди повече от 12 000 г, а е култивирана …
на английски: Rye
История на ръжта
Ръжта е зърнено растение, което изглежда като жито, но е по-дълго и по-тънко. За негова родина се смята Турция, като там има археологически разкопки от преди 8600г. Може да се отглежда в почви с по-ниско съдържание на минерали и значително по-сухи и студени …
на английски: Soya
История на соята
Соята е вид бобово растение и произхожда от Източна Азия, в земите на Китай, Корея и Япония. Има сведения за соеви зърна в Япония още от преди 5000г. В Европа навлиза първо в Русия в края на 17в., а същинското си значение намира в края на 18в. първо във …
на английски: Peanut
История на фъстъка
Фъстъците всъщност са бобови растения и произхождат от земите на изток от Андите. Растат по много интересен начин, като вкопават цвета си в земята и тогава се образуват фъстъците. Тези чудати растения са били известни още преди 3500г и факти за това са …
на английски: Pistachio
История на шам фъстъка
Шам фъстък е храстовидно дърво с височина до 10м и произлиза от Мала Азия, Вавилон. Висящите градини на Семирамида са имали шамфъстъкови дървета. Това е древна ядка известна на човечеството от преди 6700г., която кой знае защо само у нас се казва …