Гъби
Гъбите в кухнята
Гъбите са обичан и популярен продукт в кухнята за всеки уважаващ себе си кулинар. Може да се готвят целогодишно, а сушените гъби са още по достъпни в кухнята. В днешно време гъбите намират все повече място в домашната кухня. Широкото им приложение в кулинарията носи едновременно наслада и полза за здравето. Известно е, че гъбите са източник на белтъчини и протеини. Богати са на витамини В, С и D.
Здраве и гъби
Лечението с гъби у нас не е широко разпространено. Съществува наука - фунготерапия, която е лечение с витални гъби. Тя е изключително ефективна и динамична терапевтична наука. Самата терапия идва от Япония, от преди 4000г. В много антибиотици са синтезирани съставки от гъби. Считат се че, антибиотиците от натурални гъби са абсолютно безвредни и нямат странични ефекти. Гъбите имат мощна терапевтична сила. В техния състав се комбинират балансирани от природата комплекси от различни биологично-активни вещества. Гъбените полизахариди лентинан, ланостан, ганодеран, ланофил, грифолан и др. имат мощни противотуморни свойства, които са без аналог сред останалите растения.
Гъбите стимулират Т-лимфоцитите, които от своя страна активизират макрофагите и организмът ни започва да отделя перфорин - високо молекулен белтък. Той унищожава злокачествените клетки. Перфоринът създава отверстия във външната мембрана на туморните клетки, вследствие на което те губят течност и загиват. Полизахаридът лентинан, съдържащ се в гъбата Шийтаке влияе на изработването на перфорин, което дава мощен тласък на организма за борба с тумора. Реално гъбата Шийтаке не унищожава раковите клетки сама, а само възвръща към живот много от клетките, защитаващи организма. Иначе казано, лечението с гъби лекува рак. От десетилетия изследвания доказват, че гъбата Шийтаке се бори успешно за спиране развитието на тумори - между 70% и 90%.
Преди десетилетие в Япония и Унгария се провеждат изследвания за действието на гъбите шийтаке върху доброкачествени тумори и още тогава в списанията за здраве се появява информация, че реалната противотуморна активност е няколко пъти по-висока от очакваната. Доказва се, че лечението с гъби на доброкачествени тумори при жените е успешно в 60% от случаите, а при 30% от останалите жени туморните клетки спират да прогресират и тяхното деление се забавя стотици пъти.
Как се готвят гъби
Когато избирате гъби, гледайте по възможност да са твърди. Огледайте ги от долната страна, добре е да не са започнали да покафеняват в края. Съхранявайте гъбите на хладно и не ги почиствайте предварително. Добре е гъбите да ги почистите с влажна кърпа или с ръка, но не ги мийте под течаща вода. Почиствайте ги точно преди употреба. Съхранявайте в съд от стъкло или керамика. Гъбите имат много приложения в кухнята - готвят се на тиган, на фурна, на скара и т.н. Дивите гъби се готвят по-бавно в сравнение с култивираните. ПО възможност смесвайте два три вида гъби при готвене. Може да добавяте гъби към сосове, супи, задушени ястия, печива на фурна и котлон.
Сухите гъби са малко по различни за готвене. Добре е преди да ги прибавите към храната която готвите да ги накиснете в гореща вода за 1ч. Така осволождават аромата си и стават по лесни за сготвяне. Сухите гъби може да се прилагат в по-малко храни, но за сметка на това са достъпни по всяко време ако ги съхранявате правилно. Може да ги слагате в сосове, супи, задушени храни с месо, подходащи са за гозби готвени в тенджера и др.