Най-древното споменаване на сушените плодове е в месопотамски плочки с клинопис, които съдържат вероятно най-старите записани рецепти, открити от археолозите. Във всички древни средиземноморски цивилизации те са част от кулинарните традиции и неизменно присъствие на богатите пиршества. В средновековна Европа също стават важна съставка в менюто на по-заможните и на аристократите, като се приготвят различни тарти с плънка от телешко със сини сливи и фурми, солена риба, приготвена със смокини и стафиди и патица с костилкови плодове. Големите пълнени пити съдържат смес от говеждо и кокоше месо, яйца, фурми, сини сливи и стафиди, щедро овкусени с подправки. В Армения, Турция и всички страни от Близкия Изток и Магреба, където културата на сушените плодове е особено силна, готвят агнешкото със сини сливи, кайсии, бадеми, мед и подправки, а пилешкото – със сини сливи, дюли, фурми или стафиди.
Сушените плодове в ежедневието ни
Със сушените плодове удължаваме вкуса на лятото а и неизхвърляме излишъците от плодове. Влагата в плодовете се изпарява от слънцето и въздуха, което спира развитието на микроорганизми, предизвикващи гниене. Поради сладостта им, добрите хранителни и здравословни качества, великолепния им вкус и привлекателни форми и цветове, сушените плодове от незапомнени времена са символ на изобилие и просперитет.
Включването на плодове като сушени сливи, кайсии, стафиди, а и много други, в ястия с месо и дивеч добавят изключителен характер и дълбочина на вкуса. Тайната е в точния баланс на съставките и подправките.
Сушените плодове са богати на лесноусвоима фруктоза, която отговаря на потребностите от сладко, и не носи вреда.
Свежите плодове са наистина превъзходна храна, но те са сезонни. Плодовете през зимните месеци не са за препоръчване – със сигурност са изминали хиляди километри, за да стигнат до нас. Брани недобре узрели и третирани с химикали за удължаване на годността им, ни кара да изберем сушените плодове като прекрасен заместител на липсващите свежи сезонни и местни плодове.
на английски: Pineapple
История на ананаса
Родината на ананаса е Южна Америка. Той е целогодишно тропическо растение, достигащо до 2м височина. Плодовете му са сочни, сладки и бледожълти, с някой изключения, заради сорта си. Достигат до 5кг, но в редки случай. В Европа пристига едва след като …
на английски: Banana
История на бананите
Малайския архипелаг е считан за родина на бананите. Той е едно от най-древните култивирани растения от човека. И днес диворастящи банани могат да се открият в Папуа Нова Гвинея, Филипините и Малайзия. При археологически разкопки в Нова Гвинея са …
на английски: Bilberry
История на боровинките
Червената боровинка представлява плод, който расте върху вечнозелен полухраст до 60см, плодовете са на чепка и е много издръжлива на студ до -40градуса. Боровинките имат приятен сладникав, възкисел вкус. Произхождат от гористите и планински райони …
на английски: Goji berry
История на годжи бери
Годжи бери расте предимно в Азия и Югоизточна Европа. Смята се, че Годжи Бери се добива от над 600 години в Нинксия, в непосредствена близост до плодородните земи на Жълта река. Тук растат най-качествените плодове в цял Китай, заради което са …
на английски: Inca berry
История на инка бери
Родината на Инка бери е цялата област обхващаща тропиците на Перу, Колумбия и Еквадор и са най-често срещани по високите части на планинските вериги. Там растенията са диво растящи, но с времето и популяризацията на растението, започва …
на английски: Apricot
История на кайсията
Кайсиите са не много малки, оранжеви плодове, определено сладки и с мека кадифена повърхност. Кайсиевото дърво е топлолюбиво, достигащо до височина над 8 метра и живее 40 до 60 години. Родината на кайсията е Североизточна Армения, като от там са и …
на английски: Plum
История на сливите
Родината на сливите е Китай, а са внесени в Япония преди не повече от 300 години. За да запазят вкуса им през цялата година, хората са започнали да ги сушат с практики, познати още от римляните. Сливите принадлежат към семейство Розоцветни. …
на английски: Fig
История на смокинята
Вероятната родина на смокините е Западна Азия, но са разпространени най-вече в Средиземноморските райони. В средата на 15 век смокините са пренесени и в Англия, а от там смокиновите дървета се пренасят в Китай, Индия, Япония, Южна Африка та чак до …
на английски: Raisin
История на стафидите
Този начин на консумация на гроздето, а именно изсушените му плодове, е познат на човечеството още от древни времена. Стафидите са грозде дехидратирано по различни способи. Сред най-популярните видове са Султана, Малага, Мускат, Занте Курант. В древен …
на английски: Raisin
История на стафидите
Този начин на консумация на гроздето, а именно изсушените му плодове, е познат на човечеството още от древни времена. Стафидите са грозде дехидратирано по различни способи. Сред най-популярните видове са Султана, Малага, Мускат, Занте Курант. В …
на английски: Date palm
История на фурмата
Фурмите са един от най-древните плодове, отглеждани от човека. Дървото, което дава плодовете е финиковата палма. Отглеждат се още от древността, преди около 4000г, в пустинните местности на Северна Африка и Близкия изток. Пресните фурми са твърди и …